İnsana Yatırım Ameliyyesi

    • Erman KURTTEKİN
    • 3 yıl önce
    • Okunma Sayısı : 387
    • Yorum : 0
    • Toplamda 2 makalesi var

“Andolsun ki,Allah’ ın rahmetini ve Ahiret Gününe kavuşmayı arzu edenler ve Allahı çokça anan kimseler için,Allahın Rasulünde size pek güzel bir örnek vardır”.(AHZAB-21)

Malumunuz içerisinde bulunduğumuz şu günlerde  ‘’KUTLU DOGUM HAFTASI’’münasebetiyle    Peygamber Efendimiz (sav)’ i anma adına birçok etkinlikler yapılmaktadır.Binlerce salatu selam olsun o yüce nebiye.Naçizane bende peygamberimizi anma adına bir şeyler karalamak istedim.Başlıkta da belirtildiği üzere bu yazımda o örnek insanın insana yaptığı yatırımdan,bir kişinin dahi olsa onun nezdinde nekadar önemli olduğunu örnekler vererek açıklamaya gayret edeceğim.Şu dünyada herkes bir şeylere yatırım yapmaktadır.Kimimiz mala,mülke yatırım yaparken;kimimizde insana yatırım yapmakta veya yaptığımızı zannetmekteyiz.Ama o yüce insan hep insana yatırım yaptı ve bunu yaşantısıyla bize de gösterdi.İşte Örnekleri:

1)Peygamber efendimizin bu ameli hassasiyetini Hayberde görüyoruz. Hz.Ali (ra) savaş meydanında asıp kesmekten bahsediyor. O alemlere rahmet olan insan Ali(ra) a çıkışarak şu veciz ifadeyi söylüyor:’’Vallahi onlardan birisinin senin sayende iman edip Müslüman olması, senin birçok kızıl develeri Allah yolunda sarf etmenden daha hayırlıdır.’’(Buhari)

Buradan şunu anlıyoruz ki;  -bir insan dahi olsa mutluluk sakası olup o insanlara islamın hayat bahşeden ruhunu taşımak biz Müslümanlar için bir görevdir,-ikincisi bir adem bir alem deyip insanlara merhametle yaklaşmak ve bu şuur içerisinde hayat sürmek.

2)Peygamber efendimiz (sav) risaletin 9. Yılının sonlarında en büyük destekçileri olan önce amcası Ebu Talib’i ve daha sonrada eşi Hz.Hatice’yi kaybetmişti. Resul-i Ekrem bu iki insanı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyordu. Mü’min’lerde bu iki insanın vefatına çok üzülmüşlerdi. Bu seneye bundan dolayı hüzün yılı demişlerdi. Peygamber efendimiz işte böyle bir zamanda taif’e gidiyordu. Oraya giderken ne tatil ne de bizlerin yaptığı gibi kafa dağıtmak için gitmiyordu. Ya ne için gidiyordu? Evet bildiniz;bir insan dahi olsa kurtarabilmek için gidiyordu.O iki cihan güneşi onlara gül dağıtmaya gitmişti ama onlar ne yaptı?Onlarsa peygamber efendimizi ve azatlı kölesini taş yağmuruna  tutmuştu.Ama yinede bir kişi de olsa kendisine iman eden birisi çıkmıştı.O da bahçelerine sığındığı bahçe sahiplerinin kölesi Ninovalı Addas idi.O yüce insanın kendisini taşlayanlar için ne yaptığını bilmeyeniniz yoktur.Evet o yüce insan onlar için de dua etmişti.Şöyle yakarmıştı rabbine:’’Allah’tan umuyorum ki,Allah onların soyundan hiçbir şeyi kendisine ortak koşmayan sadece kendisine ibadet edenler yaratacaktır’’.Görüyoruz ki peygamber efendimiz en sıkıntılı zamanında bile insan avcısı olmaktan,alemlere rahmet oluşundan taviz vermiyordu.Allah’ın Resulü kapıyı tam kapatmıyordu,belki bir gün gelir iman ederler diye hafif aralıklı bırakıyordu, onun içinde Rabbine iman etmeleri için niyazda bulunuyordu.O yüce nebi niyazda bulunurken küfrün önderlerini de unutmamıştı.

3)Peygamber Efendimiz (sav) İslam davasına adam katmak için duayı da eksik etmiyordu.O cahiliyenin önde gelenlerinden Ebu Cehil ve daha sonra müslüman olacak olan Hz.Ömer (ra) için dua etmişti.O (sav) ikisinden birisinin iman etmesini çok arzuluyordu.Çünkü ikisi de Mekke’nin önde gelenlerindendi.Birisinin iman etmesi davanın güçlenmesi demekti.Resul-i Ekrem o ikisi için şu duayı yapmıştı:’’Allahım!Şu iki adamdan,Ebu Cehil veya Ömer b. Hattab’dan birisini İslam ile aziz kıl.’’Allah( cc) nebisinin duasını kabul etmişti  ve Ömer artık Müslüman olmuştu.Bize Resulullah bu davranışıyla sadece Müslümanlara değil,İslam düşmanlarına da iman etmeleri için,İslam için, Allah için dua edilebileceğini göstermektedir.Bizde neden BUSH’un  veya  PUTİN’in iman etmesi için dua etmeyelim ki.Hidayeti verecek olan Allah’tır.Ömer artık İslam davasına hizmet edecekti.O da insana,adama yatırım yapacaktı Peygamberinin yaptığı gibi.Böyle peygamberin işte böyle ashabı olur.

4)Demiştim ya Hz.Ömer( ra)  da insana yatırım yapacaktı. Onun bir uygulaması bunu apaçık ortaya koyuyordu:Bir gün Hz.Ömer arkadaşları ile oturuyorken her birinin Allah-u Tealanın dinine hizmet için ne istediklerini sorar.Birisi hizmet için ev dolusu altın,bir başkasıda mücevher ister.Onlar da -Hz.Ömer (ra) ‘a sorarlar:-Sen ne isterdin?Hz.Ömer (ra) da şöyle der:-Bende Ebu Ubeyde b.Cerrah gibi bu oda dolusu adam isterdim.Bunlar ile dinin yayılmasına hizmet ederdim.Evet Ömer (ra) arkadaşları gibi geçici olan şeylerle değil,kalıcı olan şeylerle İslama hizmet etmeyi tercih etmişti.

5)Rasulallah sav İslam davasına adam kazanabilmek için Allah’tan azar bile işitmişti. Olay şöyle cereyan etmişti:Birgün İbn-i Mektum,Peygamberimizin yanına geldi ve:

_Ey Allah’ın Resulü beni irşat et,diye talepte bulundu.

O sırada Resulullah müşriklerin ileri gelenleriyle ilgilenmekte ve onlara İslamı anlatmaktaydı. Gayesi birkişi de olsa içlerinden birisinin iman etmesiydi. Bu sebeple İbn-i Mektum (ra)’ a cevap veremedi. Israr ettiği halde Efendimiz onun talebini tehir ediyordu. Bunun üzerine Allah şu ayetleri indirdi:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Yüzünü ekşitip çevirdi,

Kendisine o ama geldi diye.

3.Ne bilirsin; belki o,temizlenecekti.(abese;1-3).

Daha anlatılabilecek bir sürü yaşanmış hadiseler mevcut. Ama bu anlatılanlardan konunun anlaşıldığı kanaatindeyim. Şunu ifade etmem gerekir ki; bu anlatılanları bir batı zihniyetine, hele hele Yahudi zihniyetine sahip bir kafa hiç mi hiç anlayamaz. Çünkü onların felsefesinde ‘’İNSAN İNSANIN KURDUDUR’’,İslam’ın insan anlayışında ise ‘’İNSAN İNSANIN CENNETİDİR.’’

Biz insana verilen değeri, kıymeti atalarımızda da müşahede etmekteyiz. Onlar insanı önceleyen bir medeniyetti, devleti yaşatmanın insanı yaşatmaktan geçeceğini biliyorlardı ve bunu şu şekilde ifade etmişlerdi:

‘’İNSANI YAŞAT Kİ; DEVLET YAŞASIN’’

Evet dostlar zaman geçiyor dur durak bilmeden, zaman geçerken ömrümüzde geçiyor.Şu kısalan ömrümüzde yapabileceğimiz en kazançlı yatırım insana yapılacak olan yatırımdır.Önce insan deyip insanları fıtratlarıyla,Rab’leri ile buluşturalım.İnsan ile Allah’ı arasındaki engelleri kaldırma seferberliği başlatalım.Yüce Nebi gibi dua etmeyi ihmal etmeyelim.Sözlerime ilahi kelam ile başlamıştım ilahi kelam ile bitirmek istiyorum:

‘’HEM SİZDEN ÖYLE BİR CEMAAT BULUNMALIDIR Kİ, ONLAR HAYRA ÇAGIRSINLAR, İYİLİGİ

EMRETSİNLER, KÖTÜLÜKTEN VAZGEÇİRMEYE ÇALIŞSINLAR! İŞTE ONLAR KURTULUŞA ERENLERİN TA KENDİLERİDİR.’’(AL-İ İMRAN;104)

Yorum Formu